24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Panterele” şi „panteruţele” de la AFC Universitatea au marcat 19 goluri

La sfârşitul săptămânii au fost programate meciuri în cele trei ligi de fotbal feminin. AFC Universitatea a evoluat pe două fronturi: Ciorogârla - Bucureşti şi Slobozia. „Panterele negre” au întâlnit lanterna Ligii 1 Fair Play Bucureşti, o echipă imprevizibilă pe teren propriu. Partida a început pe contre, cu trei goluri în primele 11 minute, bucureştencele au egalat în min. 34, dar gălăţencele au condus la pauză cu 4-2. În repriza a 2-a, echipa condusă de Alexandru Caracaş s-a descătuşat şi a perforat de încă 7 ori poarta adversă, răzbunându-se pentru înfrângerile nemeritate din rundele precedente. Rezultat final: Fair Play - AFC Universitatea 2-11 (2-4). Au marcat: Carmen Marcu 3 goluri, Loredana Nica, Andreea Surcică 2 g, Nina Anca 2 g, Monica Benţoiu 2 g, Lidia Moacă şi un autogol. Formula folosită: Georgiana Bobocea - Maria Stamate, Dumitriţa Prisăcari, Alexandra Ivan, Ana Arnăutu - Iriska Topal, Lidia Moacă, Loredana Nica, Monica Benţoiu - Nicoleta Lepădatu, Carmen Marcu. Au mai intrat: Olga Cuşinova, Andreea Surcică, Nina Anca. În ultima etapă din sezonul regulat, echipa noastră, aflată pe locul 7 va întâlni pe 8 mai, de la ora 11.00 pe stadionul Siderurgistul pe Vasas Femina Odorheiu Secuiesc, vicecampioana României. Cele două echipe vor disputa pe 15 mai tot la Galaţi şi una din semifinalele Cupei României. Satelitul a jucat la Slobozia în Liga a 3-a cu Activ. Panteruţele conduse de pe bancă de antrenorul Gabriel Călinescu, chiar dacă au jucat în 10 tot meciul din cauza crizei de efectiv au avut apetit ofensiv şi s-au impus categoric cu 8-0, marcatoare: Tabita Croitoru 3 g, Silvia Oană 2 g, Doina Ciobanu 2 g, Elena Ivan. „Îmi felicit echipa nu pentru diferenţa mare ci pentru ambiţia, dăruirea şi lupta de care au dat dovadă. Astăzi am câştigat o echipă şi după turneul de la junioare în care am câştigat 2 din 3 meciuri jucând cu 2 junioare mai puţin am demonstrat că suntem o echipă unită şi în momente de genul. Asta e atitudinea care trebuie să fie la fiecare meci jucat de FCUG şi chiar dacă pierdeam îmi felicitam echipa pentru efort. Nu am câştigat datorita unei jucătoare, astăzi am câştigat împreună şi am jucat în echipă ceea ce mă mulţumeşte şi îmi dă încredere că în viitor vom avea rezultate din ce în ce mai bune”, ne-a declarat tehnicianul Gabi Călinescu. AFC Universitatea 2 a folosit formula: Valentina Ivan - Mihaela Novac, Elena Ivan, Oana Zaharia, Natalia Dudu - Diana Stoian,Tabita Croitoru, Silvia Oană, Doina Ciobanu - Diana Stoian . Echipa gălăţeană ocupă locul 2.