15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a „năşit” Steaua şi e la doi paşi de play-off

În sala Polivalentă „Dunărea” din oraş a avut loc partida restanţă din etapa a XIV-a a Ligii Naţionale, dintre Phoenix şi Steaua CSM Eximbank. Antrenorul gălăţean Florin Nini a început cu formula: Threatt jr., Petică, Pesic, Lemyk, Bojovic, în timp ce omologul său de pe banca Stelei, Claudiu Fometescu, a replicat cu 5-ul: Barac, Nicoară, Galdikas, Marinovic şi Malesevic. Cei peste 1000 de spectatori prezenţi în tribună au creat o atmosferă fantastică şi Phoenix a răspuns pe măsură. Echipa gălăţeană a început foarte bine şi a condus cu 9-4 (min. 4). Steaua a ripostat imediat şi la jumătatea primului sfert tabela de marcaj indica: 9-8. Cu un conducător de joc foarte inspirat, Threatt jr., ajutat de experimentaţii Bojovic şi Pesic, Phoenix a terminat primul sfert cu un avantaj de 2 puncte. După reuşita lui Tresac, scorul a devenit 21-17 (min. 11), dar bucureştenii au revenit şi au trecut în avantaj după reuşita lui Amis, scor: 21-23. Echipa gazdă nu s-a pierdut cu firea şi a depăşit repede momentul dificil, a preluat iniţiativa şi a intrat la vestiare cu un avantaj minim, scor 32-30. După pauză, din tabăra Phoenix-ului au ieşit la rampă Lemyk, cel mai bun marcator al Ligii, şi Petică, iar diferenţa s-a mărit la opt puncte: 44-36 (min. 25). Echipa bucureşteană, cu Cooper în prim plan, a dominat la capitolul recuperări, Malesevic şi Nicoară şi-au făcut treaba şi a restabilit egalitatea. Lupta a fost aprigă, gazdele au păstrat un avantaj de trei puncte: 51-48 (min. 30). Cu 5 minute înainte de final, trupa lui Florin Nini conducea la limită, scor 60-59, dar imediat au venit reuşitele consecutive din afara semicercului semnate de Bojovic şi Petică, care au decis soarta meciului. Nou promovata furnizează o nouă surpriză în acest sezon. Rezultat final: Phoenix Galaţi – Steaua CSM Eximbank 71-65 (19-17, 13-13, 19-18, 20-17). Lotul gălăţean: Jay Threatt jr. 17 puncte, 4 recuperări, 6 pase decisive, 2 intercepţii; Andrei Petică 6 p, o pasă decisivă, o intercepţie; Milos Pesic 7 p, 6 recuperări, 5 pase decisive; Yaroslav Lemyk 10 p, 3 recuperări, 3 pase decisive; Milos Bojovic 15 p, 4 recuperări, 5 pase decisive, o intercepţie; Djorde Tresac 8 p, 2 recuperări; Iosif Pîrlog - 2 recuperări, o pasă decisivă; Taylor Rohde 4 p; Alin Borşa 4 p, 3 recuperări. Phoenix a urcat pe locul IX cu 21 de puncte şi va juca etapa viitoare la Bucureşti cu Dinamo astăzi, de la ora 19.00, partida fiind televizată de canalul Digisport.