07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a III-a a programat în weekend partidele unei noi etape. După două săptămâni în care a stat din cauza retragerii adversarelor, Politehnica a evoluat pe stadionul „Siderurgistul” împotriva celor de la Cetatea Tg. Neamţ. Formaţia pregătită de Damian Băncilă a început tare şi a deschis scorul după un sfert de oră - după o lovitură liberă de la 25-30 metri deviată de zid, Stamate a fost pe fază şi a înscris pe lângă portar. Oaspeţii au rămas în inferioritate, dar studenţii nu au reuşit să profite deşi au avut două ocazii importante prin Racoviţă, care a expediat balonul în bară şi Agbleta, scăpat singur, nu l-a putut învinge pe experimentatul Covrig. Din min. 65 echilibrul numeric s-a restabilit după eliminarea lui Racoviţă şi gazdele s-au mulţumit să conserve avantajul fragil de pe tabelă. Rezultat final: Politehnica - Cetatea 1-0 (1-0). Gazdele au folosit 11-le: Stoica - Radu, Feraru, Stamate, Racoviţă - Munteanu, Fălcaru, Crăciun, Velicu - Agbleta, Donose. Au mai evoluat: Chiriac, Serian, Neta şi Bahica. Cea de-a doua reprezentantă a Galaţiului la acest nivel, Oţelul II a întâlnit în deplasare pe CSM Paşcani. Oţelarii au avut o primă jumătate de oră foarte bună în care însă din păcate Elek, Avram şi Blănaru au trecut pe lângă deschiderea scorului. Scăpate cu bine, gazdele s-au dovedit mai pragmatice şi au reuşit să câştige confruntarea. Rezultat final: CSM Paşcani - Oţelul II 2-0 (1-0). Oţelul II a folosit formula: Abraham - Marus, Bertea, Cucu, Miron - Swartz, Filip - Gârleanu, Avram, Blănaru - Elek. După pauză au mai evoluat: Gâţă şi Butoi. Situaţia în clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul II cu 19 puncte; Politehnica, locul IX cu nouă puncte. Etapa viitoare sunt programate jocurile: Oţelul II - FCM Bacău, derbiul seriei, respectiv CSM Oneşti - Politehnica.