17 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Politehnica se omogenizează în amicale
Program draconic în aceste zile pentru „politehnişti”. Formaţia pregătită de Damian Băncilă a susţinut un nou amical, adversară fiindu-i de această dată CS Panciu. În ciuda faptului că s-a disputat pe o vreme caniculară, partida s-a constituit un test util pentru cele două echipe, cu trei săptămâni înainte de începerea campionatului în Liga a III-a. Păncenii şi-au valorificat avantajul terenului propriu şi s-au impus cu scorul final de 4-2 (3-1). Pentru gălăţeni au marcat: Serian, din penalti şi Agbleta. „Chiar dacă am pierdut, eu sunt mulţumit, am condus cu 1-0, am făcut un joc bun, pe viteză, mai ales în repriza a doua. Mai este puţin până la începerea campionatului şi de acum trebuie să ne aşezăm jocul şi să găsesc 11-le cu care voi aborda primul joc oficial”, ne-a declarat antrenorul Damian Băncilă. Politehnica a aliniat formaţia: Vlasie - Hristian, Coman, Stamate, Ghizman - State, Huhulea, Ciochină, Cojocaru - I. Cristian, Serian (repriza I) respectiv Vlasie - Pavel, Hristian, Grosu, Velicu - Chiriac, Coman, Chiriţă, Donose - Agbleta, Ginghină. Echipa gălăţeană va susţine următorul amical, revanşa cu FC Panciu, sâmbătă, de la ora 10.30, pe stadionul Siderurgistul.