28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Liga a III-a a programat în weekend jocurile unei noi etape. Pe stadionul Siderurgistul s-a disputat partida Oţelul II -Sporting Suceava. Jocul a fost echilibrat, chiar dacă a avut două reprize diametral opuse, prima în care iniţiativa a aparţinut gazdelor, iar în cea de-a doua sucevenii au trecut la timonă. În consecinţă, remiza consemnată la final este echitabilă. „Uşor, uşor, începem să ne revenim. Rubeola a trecut, deja trei dintre jucători au reintrat iar ceilalţi revin săptămâna viitoare, am jucat bine în primele 45 de minute, la 1-0 am irosit ocazii importante de a ne desprinde, prin Guyee şi Chipirliu, dar apoi nu am mai avut benzină şi pentru repriza a doua”, ne-a declarat antrenorul Damian Băncilă. Rezultat final: Oţelul II - Sporting Suceava 1-1 (1-0). Pentru gălăţeni a marcat Benga, din penalti, în min. 10. Formula folosită: Simaitis - Schvartz, Benga, Miron, Murgoci - Enescu, Chebac (min. 66 Lupu), Guyee (min. 46 Gohoreanu), Adăscăliţei - Chipirliu (min. 80 Agaspahici), Butoi (min. 79 Iordache). Cealaltă echipă din oraşul nostru, Politehnica nu a evoluat deoarece ACS Odorheiul Secuiesc s-a retras din campionat. Celelalte rezultate ale rundei: Rapid CFR Suceava - CSM Focşani 2007 2-0, Aerostar Bacău - ABC Stoicescu 2-0, Ceahlăul II P. Neamţ - Cetatea Tg. Neamţ 2-0, Petrotub Roman - FC Panciu 3-0, CSM Paşcani - CSM Rm. Sărat 0-2, FCM Dorohoi - ASC Bacău 1-1. Situaţia din clasament se prezintă astfel: Oţelul II, locul X cu 17 puncte respectiv Politehnica, locul XV cu 10 puncte. Marţi este programată o etapă intermediară în care echipele gălăţene vor juca astfel: Politehnica - Ceahlăul II şi CS Panciu - Oţelul II.