05 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Puştii de 9 ani de la Luceafărul au câştigat trofeul la Bucureşti, piticii de 7 ani, locul 2 la Focşani

La Bucureşti a avut loc în weekend cea de-a 5-a ediţie a „Sparta Winter Cup”, un turneu amical de fotbal pentru juniori, unul dintre cele mai tari organizate în perioada de iarnă. Galaţiul a fost reprezentat cu mândrie ACS Luceafărul, care a câştigat trofeul cel mare la categoria 2009 după ce a înregistrat rezultatele: 8-0 cu Dinamo 1848, 1-1 cu Zimbrul Chişinău, campioana Moldovei, 8-0 cu Chelsea A, în grupă, 3-1 cu Petrosport Ploieşti, în sferturi, 2-0 cu Zimbrul, în semifinale şi 3-2 (1-1) după lovituri de la 7 metri cu Inter Galaxy, în finala mare. Antrenorul Cătălin Ababei a folosit lotul: Alex Grigore, care a fost recompensat de organizatori cu titlul de cel mai bun portar al turneului, Ştefan Neagu, Mario Balica, Alexandru Budur, Alin Crihană, Mihai Munteanu, David Mirică, Alexandru Docuz.
Zilele trecute, la Focşani s-a desfăşurat prima ediţie a Cupei Valentino. Piticii de 7 ani antrenaţi de Cătălin Ababei, nu au avut emoţii la primele lor meciuri din carieră şi s-au clasat pe locul 2 după ce au înregistrat rezultatele: 14-0 cu Inizio Junior 2 Focşani, 4-0 cu FC Bubu Bacău, în grupă, 5-1 cu Galactic Focşani, în semifinală şi 0-4 cu FC Bacău, în finală. Lotul celor mai mici „luceferi”: Andrei Buţurcă, Eduard Petrea, Tudor Frunză, Mario Cozma, Vladimir Bleznicov, David Bădulescu, Ianis Izvoranu, Rareş Ştefăniţă.