15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Remiză nebună
În ciuda vremii răcoroase, partida FCM Dunărea - Dinamo II, disputată sâmbătă în cadrul celei de-a IX-a etape din Liga a II-a, a fost una atractivă, cu un ritm bun în special în repriza a doua. Băieţii lui Tase au dominat jocul încă din prima repriză dar s-au lovit de apărarea organizată a dinamoviştilor mici. Mai mult chiar, oaspeţii au deschis scorul în min. 27 prin Bucă, care a fructificat pasa primită de la Păun. În primele 45 de minute, dunărenii au irosit două ocazii prin Cârjan sau Grosu. Tehnicianul gazdelor a mutat inspirat, l-a introdus pe Chelaru şi ocaziile la poarta oaspeţilor s-au înmulţit. Cârjan şi Cionac au irosit egalarea iar apoi a ieşit la rampă portarul nostru, cu intervenţii senzaţionale în momente cheie. Dunărea a jucat în inferioritate din min. 69, când a fost eliminat Cucu, dar nu s-a pierdut cu firea şi Chelaru a restabilit egalitatea (min. 79), cu capul la o centrare perfectă a lui Marin. Ultima parte s-a jucat pe contre, fiecare dintre cele două combatante a avut oportunitatea să dea lovitura de graţie dar în cele din urmă tabela nu s-a mai modificat. Echipa gălăţeană a folosit formula: B.Pârvu - Radu, Marin, Cucu, D.Popescu - Cionac, Bostan (min. 46 Chelaru) - Cristea (min. 66 Enache), Bârlădeanu, Grosu - Cârjan (min. 81 Velescu). Celelalte rezultate ale rundei: Săgeata Năvodari - Delta Tulcea 0-2, Victoria Brăneşti - Gloria Buzău 2-1, Astra II Giurgiu - Callatis Mangalia 0-0, Viitorul Constanţa - FCM Bacău 1-0, CF Brăila - Farul Constanţa 1-1, CS Otopeni - CSMS Iaşi 2-0. Dunărea se situează pe locul XII cu 11 puncte şi se va deplasa sâmbătă în fieful liderului, Delta Tulcea.