07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
SC Oţelul a dominat, dar a câştigat abia în ultimele minute, Sporting a remizat cu Foresta

Liga a 3-a a programat în weekend meciurile celei de-a 8-a etape. Ambele reprezentante ale Galaţiului au evoluat pe teren propriu. Liderul la zi din seria 1 a întâlnit pe stadionul Oţelul formaţia CSM Focşani 2007. Roş-alb-albaştrii au avut iniţiativa de la început, au deschis scorul în min.12 prin Puţanu, au mai irosit două ocazii înainte şi se părea că nu vor avea probleme în a câştiga. Focşănenii nu au stat pe gânduri şi la prima nesincronizare în min.19 au restabilitat egalitatea. Oţelul a continuat să domine, pe alocuri cu autoritate, a ratat multe ocazii printre care şi trei bare, dar până la urmă s-a făcut dreptate în min.88, mai bine mai târziu decât niciodată, când Cârjan a adus a 7-a victorie din acest sezon. Rezultat final: 2-1. Antrenorul Alin Pînzaru a început partida cu 11-le: Iliescu - Vasile, Puţanu, Ghiocel, David - Stoian, Crihană, Codreanu, Zaharia - Antohi, Cîrjan. Au mai evoluat: Munteanu, Matei, Chiriac.
Pe Lieşti Arena, Sporting a primit vizita celor de la Foresta Suceava. Oaspeţii, antrenaţi de un tunisian fost jucător la Paris St. Germain şi cu şase stranieri în lot, dintre care trei francezi şi un italian, au dat o replică consistentă şi îi aşteaptă runda viitoare la Suceava pe oţelari. Lieştenii au irosit ocazii importante, iar cu 20 de minute înainte de final nu au primit penalti la o fază în care Ţicămucă a fost îmbrâncit clar de un adversar în careul de 16 metri. Rezultat final: 0-0. Antrenorii Ionuţ Niculcea şi Dorinel Matei au aliniat formula: Vădeanu - Stancu, Maftei, Dima, Sevastian - Munchiu, Constantinescu - Iancu, Mihu, Dănăilă - Ţicămucă. În partea a doua au mai jucat: Bahnaşu, Manea, Nica. După opt etape, situaţia din clasament arată astfel: 1. SC Oţelul Galaţi 22 puncte...9. Sporting Lieşti 11 p. Etapa viitoare, echipele noastre vor juca astfel: CSM Roman - Sporting pe 19 octombrie şi Foresta Suceava - Oţelul pe 20 octombrie.