04 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Şedinţă fulger la Politehnica
Cu două săptămâni înainte de startul campionatului, cele două echipe gălăţene care activează în Liga a III-a, Politehnica şi Oţelul II, lucrează de zor la omogenizare. Trupa pregătită de Damian Băncilă a susţinut ieri dimineaţă un amical cu CF Brăila, în oraşul vecin. Brăilenii s-au dovedit mai pragmatici şi s-au impus cu un scor categoric, 4-0, la pauză 2-0. „Timp de 40 de minute, am stat bine în teren, chiar pot să spun că am condus jocul. Din păcate am primit două goluri în finalul reprizei, unul după o fază fixă iar celălalt la o greşeală individuală. Am avut şi noi ocazii, cele mai mari prin Coman şi Curmei dar noi n-am dat-o în poartă iar brăilenii da. Imediat ce ne-am întors în localitate a avut loc o şedinţă la care au participat patronul şi directorul executiv, am discutat îndelung pentru că  primim multe goluri în urma unor greşeli personale iar cei vinovaţi vor plăti. Până acum nu m-au interesat rezultatele, dar începând de sâmbătă, la amicalul de la Focşani, vreau să văd concentrare maximă şi atitudine pozitivă pentru a trage nişte concluzii”, ne-a declarat antrenorul Damian Băncilă. Poli a folosit formula:  Vlasie - Velicu, Hristian, Coman, Petică - State, Huhulea, Chiriţă - Serian, Ginghină, I. Cristian. Au mai evoluat: Grosu, Stamate, Racoviţă, Chiriac, Ciochină, Donose, Agbleta, Curmei şi Bahica. La rândul ei, Oţelul II, care se află în cantonament la Câmpulung Moldovenesc, s-a mutat pentru două ore la Suceava, unde a susţinut un amical cu Rapid CFR. După un joc util, cu multe goluri, sucevenii au câştigat cu 4-3, după ce la pauză scorul a fost egal, 3-3. Pentru gălăţeni toate golurile le-a marcat Gohoreanu. Antrenorii Dan Dobai şi Tudorel Pelin au utilizat 11-le: Vasiliu - Marus, Gâţă, Manea, Bertea - Crişan, Negoescu, Adăscăliţei - Gohoreanu, Chipirliu, Lupu. Au mai intrat: Moglan şi Pop.