14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea

Duminica trecută s-au disputat cele patru partide din faza sferturilor de finală ale Cupei României. Un joc foarte interesant a fost cel de la Şendreni, dintre Foresta şi Metalosport. Deşi le-a cam şuierat glonţul pe la ureche, campionii de la Metalosport, care au avut şi un jucător eliminat, Fătu, au reuşit să se califice mai departe după executarea penaltiurilor. La Valea Mărului s-au marcat nu mai puţin de 16 goluri, şase dintre acestea în prelungiri, partida încheindu-se cu un neverosimil 11-5. Un meci dramatic a fost şi la Ghidigeni, gazdele de la Muncitorul au condus cu 2-0, scor ce s-a dovedit încă o dată foarte periculos deoarece iveştenii au revenit spectaculos, au marcat de trei ori consecutiv şi s-au calificat. Rezultate complete: Foresta Şendreni - Metalosport 3-4 după penaltiuri (1-1, 1-1), Avântul Valea Mărului - Victoria Independenţa 11-5 după prelungiri (5-5, 2-2), Petrolul Schela - Viitorul Costache Negri 2-3, într-un meci în care jucătorul gazdelor Buteseacă a fost înger şi demon: a marcat 2 goluri dar a ratat o lovitură de la 11 metri într-un moment cheie, Muncitorul Ghidigeni - Gloria Iveşti 2-3. Astăzi, de la ora 17.30 sunt programate semifinalele: Gloria Iveşti - Viitorul Costache Negri (stadion Siderurgistul) şi Avântul Valea Mărului - Metalosport (stadion Drăgăneşti).