15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting a pierdut, dar s-a salvat

Liga a III-a a programat în weekend partidele din ultima etapă  a ediţiei de campionat 2013-2014. Un meci spectaculos, în ciuda faptului că nu mai prezenta niciun fel de miză s-a disputat la Brăila între Conpet Cireşu şi Sporting Lieşti. În fotbal totul este posibil iar acum s-a demonstrat că şi scorul de 4-1 poate fi foarte periculos. Două reprize diametral opuse ca evoluţie a scorului, şi nu numai. Lieştenii au început tare confruntarea şi au reuşit să conducă cu 4-1 după numai o jumătate de oră. Gazdele, care au marcat primele două goluri din penalti, au mărit viteza după pauză, impulsionate şi de brigada de arbitri şi au întors soarta partidei. Sporting, care a avut şi doi oameni eliminaţi (Scutaru şi Pavel) a ratat destule ocazii, iar la una din ultimele faze ale meciului, unul care a stârnit rivalităţi mari, Gârleanu a fost faultat clar în suprafaţa de pedeapsă, dar toată lumea s-a făcut că nu vede şi aşa s-a scris istoria. Rezultat final: Conpet - Sporting 5-4 (2-4). Golurile echipei noastre i-au avut ca autori pe: Gârleanu, Stoica (2), Petrea. Antrenorii Valentin Cramer şi Ionel Crihană au folosit 11-le: Vasiliu - Scutaru, Petrea, Nastea, Petcu - Stoica, Adamache, Lovin, Daniel Voicu - Bahnaşu, Gârleanu. Au mai evoluat: Dragoş Voicu, Anastasie, Dorojan, Pavel. Oţelul II a avut etapă liberă. Situaţia la finalul play-out-ului se prezintă astfel: 1. Conpet Cireşu 31 puncte, 2. Callatis 2012 Mangalia 31 p, 3. Oţelul II 30 p, 4. Sporting Lieşti 25 p, 5. Rapid Feteşti 14 p, 6. Progresul Cernica 5 p (s-a retras din campionat).