28 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sporting şi Unirea au câştigat ultimele amicale înainte de turul doi din Cupa României

Echipele gălăţene care activează în eşalonul trei şi-au programat sâmbătă noi amicale. Sporting Lieşti a jucat în deplasare cu Sportul Chiscani, formaţie care evoluează în Liga a 4-a Brăila. Lieştenii au obţinut o victorie clară, scor final 4-0 după ce la pauză a fost 0-0. Antrenorul Cătălin Savu a folosit în primele 45 de minute juniorii care nu au jucat miercuri în Cupă la Focşani, iar după pauză a schimbat complet garnitura, fiind introduşi seniorii. Marcatori: Maftei, Costea, Mihu şi Crihană. Sporting Lieşti va disputa miercuri, 9 august, în deplasare la Vaslui jocul din turul doi al Cupei României cu Rapid Brodoc.
Unirea Braniştea a jucat la baza proprie cu concitadinii de la Covurluiul Tg. Bujor, echipă din Liga a 4-a gălăţeană. Brăniştenii lui Ionuţ Niculcea şi-au continuat seria de victorii şi s-au impus lejer, scor final 7-0 (2-0). Au marcat: Grădinaru, Lefter 2 goluri, M.Cireş 2 g, Gherase şi englezul Jordan. 11-le de start: Butunoiu - Postelnicu, Enache, Manea, Hilohi - Murgoci, Lefter - Docuz, Răducan, Olteanu - Grădinaru. Unirea Braniştea va debuta miercuri în Cupa României în deplasare la Viitorul Ianca, echipa pregătită de gălăţenii Viorel Tănase şi Tudorel Pelin şi cu câţiva jucători cu origini din urbea noastră în lot.