11 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Galaţi - Steaua Rompay Bucureşti 0-3 (17-25, 20-25, 21-25)
Partida ce a fost programată sâmbătă la prânz în sala Siderurgistul a decurs conform aşteptărilor. Formaţia oaspete, cu coordonatorul Toboşi în mână foarte bună, cu nişte pase măiastre, care i-au scos în evidenţă pe sârbul Dacovic şi ex-gălăţeanul Carpen, a jucat economicos, cu frâna trasă, mai ales după ce şi-a adjudecat primul set foarte uşor. Scăpaţi de grija că vor prelua lanterna, după ce dimineaţă Clujul învinsese la Timişoara, studenţii lui Nelu Ivanov au evoluat relaxaţi, ceea ce le-a permis să realizeze câteva puncte frumoase şi chiar să conducă pe tabela de marcaj. Din păcate, angrenajul gazdelor a avut mult de suferit din momentul în care Florin Oprea nu a mai putut continua meciul, acuzând dureri la inghinali. Din lipsa altei soluţii, a fost introdus Marius Grigore, sistemul 4+2 încurcându-i vădit pe gălăţeni.
CSU Galaţi rămâne pe locul XI, cu 7 puncte, în timp ce Steaua, cu cele 33 de puncte a urcat pe locul V. Celelalte rezultate ale etapei: U Timişoara - U Cluj 0-3, Dinamo Bucureşti - CVM Tomis Constanţa 3-2, VCM LPS Piatra Neamţ - Remat Zalău 0-3, SCMU Craiova - CSM Agronomia Bucureşti 3-1, Ştiinţa Explorări Baia Mare - Unirea Dej 0-3. Formaţia gălăţeană va mai disputa două meciuri în sezonul regulat: cu VCM LPS Piatra Neamţ (28 februarie, ora 14.00) şi cu SCMU Craiova (3 martie, ora 14.00), ambele în sala Siderurgistul.
Formaţii:
CSU Galaţi -antrenor Nelu Ivanov: Manda, Someşan, Voineag, Ene, Oprea (M. Grigore), Lazăr, Þârlea -libero.
Steaua - antrenor Daniel Banu: Cătălin Miron (Cornel Miron), Dacovic, Carpen, Romanescu, Milotin (Huţuleac), Toboşi, Jovic -libero.
Evoluţia scorului: 2-6, 4-6, 4-10, 7-10, 10-11, 10-16, 12-19, 14-19, 16-23, 17-25 (set I); 2-1, 3-5, 7-10, 8-12, 12-13, 14-17, 16-17, 16-20, 18-20, 18-22, 20-25 (set II); 0-2, 4-3, 7-5, 10-7, 11-13, 13-13, 17-15, 18-18, 19-22, 21-25 (set III)