14 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Agronomia Bucureşti - CSU Galaţi 3:0 (25:19, 25:19, 25:23)

Nicio surpriză în Divizia A1 la volei masculin. Victorie scontată a bucureştenilor, dar cu emoţii în cel de-al treilea set, în care gălăţenii au condus de două ori. Ajunşi în capitală în ziua jocului, oaspeţii şi-au intrat mai greu în formă. Primele două parţiale au fost la discreţia gazdelor. CSU Galaţi a avut 13:11 şi 15:13 în cel de-al treilea act, în care a profitat şi de relaxarea gazdelor. Acestea nu au lăsat însă să le scape setul şi au obţinut în cele din urmă o victorie cu 3:0, exact cum şi-au propus. Din cauza vremii potrivnice, delegaţia gălăţeană nu a putut părăsi Bucureştiul nici joi, întoarcerea acasă urmând să se efectueze în cursul zilei de vineri. În mod normal, sâmbătă sunt programate jocurile unei noi etape. Sala Siderurgistul ar trebui să găzduiască, începând cu ora 16,00, partida CSU - VCM Tomis Constanţa, dar există posibilitatea ca etapa să fie amânată.

Vicenţiu Dumitrescu, antrenor CSM Bucureşti: „Am avut două seturi reuşite şi unul pe care ni l-am făcut singuri mai dificil. Ne-am atins obiectivul, cel mai important, iar la Cluj sper să facem un joc şi mai bun”.
Nelu Ivanov, antrenor CSU Galaţi: „S-a văzut o creştere în joc, comparativ cu meciul precedent, o mai mare dorinţă. În continuare, însă, se fac multe greşeli neforţate”.

Au evoluat formaţiile: CSM Bucureşti (antrenori Vicenţiu Dumitrescu şi Dan Lăzărescu): Andrieş, Purice, Macovei, Măşcăşan, Prunişoară, Didorciuk şi Ghe. Ilie (libero); au mai jucat Kovacs, Stoica şi Teotoc; CSU Galaţi (antrenor Ion Ivanov): Manda, Someşan, Apostu, Lazăr, Ene, Chicu şi Ţârlea (libero).