02 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Divizia A la handbal masculin a programat partidele unei noi etape. Sala Siderurgistul a găzduit sâmbătă la prânz confruntarea dintre CSU Galaţi şi Politehnica Iaşi. Derbiul studenţesc a dat naştere la un joc aprig, cu multe eliminări, în care cele două combatante şi-au împărţit perioadele de dominare. Handbaliştii gălăţeni au început în forţă, s-au desprins la patru goluri, scor 7-3 (min. 20), dar pe final au fost egalaţi. Lipsa de experienţă şi-a spus cuvântul şi oaspeţii au profitat de ratările exasperante ale tinerilor handbalişti gălăţeni şi s-au desprins la cinci goluri, scor 24-19. Ultimele 10 minute au fost dramatice, studenţii lui Mihai Pantea au început cursa de urmărire, portarul Fuică a parat două aruncări de la şapte metri, atunci ne crăpa buza iar Mârşiu a restabilit egalitatea în ultimul minut. Ieşenii au mai avut un atac iar în ultima secundă au înscris golul victoriei.
Rezultat final: CSU Galaţi - Poli Iaşi 26-27 (13-13). Formaţia gălăţeană a folosit formula: Andronic, Fuică - Costea (1 gol), Mârşiu (3), Cobuz (2), Albu (3), Aniţa (1), Nica, Bursuc (7), Grigore (1), Ghenghea (1), Tudorache (7),Raţă, Andone. Celelalte rezultate din seria A: LPS Piatra Neamţ - Universitatea Bucovina II Suceava 24-27, CSM Focşani 2007 - HC Vaslui 26-27. Runda viitoare, CSU Galaţi va juca în deplasare cu liderul HC Vaslui.