Trei locuri 2 şi un loc 3 la Cupa României pentru halterofilii de la CSU şi CSM Dunărea

Sala Carom din Oneşti a găzduit săptămâna trecută Cupa României la haltere pentru tineret, competiţia constituind şi criteriu de calificare pentru Campionatul Naţional. Galaţiul a fost reprezentat de sportivi de la CSU şi CSM Dunărea. Cele mai bune rezultate le-au reuşit: Bianca Grigoraş, categoria 53 kg, Mariana Tăbăcaru - categoria 75 kg, Niţu Bădărău - categoria 105 kg, toţi de la CSU Galaţi, clasaţi pe locul 2. Foarte aproape de podium a fost şi coechipierul lor, Cătălin Rusu care a ocupat locul 4 la categoria 62 kg. Sportivii sunt pregătiţi de antrenorul emerit Costel Dimofte. CSM Dunărea, antrenori Marin Otinceanu şi Mihai Nicolae a punctat prin: Petrică Bălăuţă, locul 3 şi Paul Iorga, locul 5, ambii la categoria 69 kg. Toţi halterofilii gălăţeni au obţinut calificarea la Naţionale unde va participa şi Alexandra Alexe, de la CSM Dunărea, care este componentă a lotului olimpic şi recent s-a clasat pe locul 5 la Mondialele de juniori I de la Taskhent. O vară fierbinte pentru halterele româneşti. În perioada 22-29 iulie, la Milano va avea loc Campionatul European Under 13 şi Under 15. Din delegaţia tricoloră vor face parte şi doi gălăţeni: antrenorul Costel Dimofte şi sportiva Mihaela Ilie.