10 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sâmbăta şi duminica trecută s-a desfăşurat în sala Carantina din Brăila cea de-a V-a ediţie a Concursului Naţional de Dans Sportiv „Cupa Brăila Dance 2012”, o competiţie la care au participat aproximativ 300 de perechi din: Galaţi, Brăila, Iaşi, Suceava, Bucureşti, Buzău, Constanţa, Ploieşti, Bacău, Focşani, Piatra Neamţ, etc. În prima zi s-au desfăşurat concursurile de precompetiţional pentru un dans, două dansuri şi neoficial trei dansuri, la care Clubul de dans sportiv Fantezia a participat cu 14 perechi, reuşind să câştige două locuri I, un loc II, un loc III, trei locuri IV, patru locuri V şi un loc VII. Locul I a fost ocupat de perechile Rareş Lefter - Maria Ursu, respectiv Eduard Ragea - Ana Maria Zamfir, care s-au impus şi la un dans şi la trei dansuri; Locul II a fost obţinut de perechea Ionuţ Manea - Cosmina Toader; pe locul III a urcat perechea Giulio Oprinoi - Ana Panţuru; Locul IV a fost adjudecat de perechea Tudor Pitulice -Bianca Frangolea, atât la competiţia de un dans, două dansuri şi trei dansuri; Locul V a fost obţinut de perechile Mihai Ciolan - Francesca Ragea, Teodor Năstase - Silvia Drăgan şi Dănuţ Paraipan - Andreea Toma; Locul VII a fost ocupat de perechea Bogdan Prozan - Beatrice Mogoş. „După ce am trecut la începutul anului 4 perechi în clasa hobby, iată că după acest concurs voi fi nevoită să mai promovez în următoarea clasă de dans alte cinci. După evoluţia sportivilor pe care-i antrenăm sunt convinsă că vor face faţă cu brio la noua clasă, aşa cum au demonstrat-o şi perechile de hobby, care la prima participare în noua clasă au obţinut două locuri I, un loc IV şi un loc VI”, ne-a declarat instructorul copiilor, Dana Lefter.
Confirmări şi căutări
Duminică s-au desfăşurat concursurile de clasă, începând de la hobby şi terminând cu open basic. Fantezia nu putea să lipsească de la acest concurs şi, aşa cum ne-a obişnuit în ultimii ani, a reuşit să culeagă laurii victoriei, după cum urmează: Locul I a fost ocupat de perechile Cosmin Lupoaie - Maria Radu (open basic, 6-11 ani), Alexandru Daghie - Laura Teodorescu (open basic, standard 12-13 ani), Laurenţiu Leviţchi - Andreea Pătraşcu. Pe treapta a doua a podiumului au urcat: Florin Popa - Rodica Fântânaru (open basic latino, 16-35 ani), Cristian Neculiţă - Ioana Marcu (open basic standard, 14-15 ani), Răzvan Lupaşcu - Anca Hortolomei (open basic standard, 16-35 ani) şi Rareş Vădana - Laura Banaga (hobby, 6-11 ani). Medalia de bronz a fost adjudecată de Ciprian Zaharia - Eleni Ursu (clasa E, 12-13 ani). Pe locul IV s-au situat: Andrei Macarie - Alexandra Constantinescu (open basic latino, 16-35 ani) şi Rareş Constantin  - Jasmine Popa (hobby, 6-11 ani). Locul V a revenit perechii Cristian Neculiţă - Ioana Marcu (open basic latino, 14-15 ani). Pe locul VI au terminat: Ionuţ Ivaşcu - Alice Negru (open basic latino, 16-35 ani), Alecsandru Pământ - Diana Marchidan (clasa D, 6-11 ani), Gabriel Holoc - Silvia Pintilie (clasa E, 16-35 ani) şi Ionuţ Manea - Cosmina Toader (clasa hobby, 12-15 ani). „Am vrut să testez toate perechile, mai ales pe cele pe care la începutul anului le-am schimbat şi de aceea am stat puţin cu frică. Dar după ce a început concursul, m-am liniştit, schimbarea a fost ok. Rezultatele de la acest concurs sunt mulţumitoare şi îmi dau încredere. Ne pregătim pentru Campionatul Naţional de 10 Dansuri şi Under 21, de unde sperăm să obţinem calificările la Mondiale atât la junior 2, cât şi la tineret, după care urmează săptămâna de foc şi pregătirile pentru Moscova”, ne-a declarat Andreea Adam, antrenorul clubului Fantezia.