15 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Ultimul meci al celei de-a doua etape din Liga I la futsal s-a disputat luni seară în sala sporturilor din Odorheiu Secuiesc între echipa locală ACS şi United Galaţi. Formaţia pregătită de David Asandei a profitat din plin de problemele din lotul gazdelor şi a obţinut o victorie clară. În primele 20 de minute, gălăţenii au făcut spectacol, reuşind să marcheze de cinci ori. Şi repriza a doua s-a desfăşurat după acelaşi scenariu, Bâgu a marcat un gol de senzaţie de la centrul terenului, profitând de faptul că gazdele erau în inferioritate numerică. Trebuie remarcat şi faptul că în min. 38 portarul de rezervă Toniţa a parat extraordinar o lovitură de pedeapsă de la 10 metri. Rezultat final: ACS Odorheiu Secuiesc - United Galaţi 2-6 (0-5). Pentru ai noştri au marcat: Bâgu (3), Şotârcă, Cojoc şi Dima. Au mai evoluat: Tănăsilă, Toniţă - Pleşu, Baltă, Ivan, Apostol, Dănăilă, Hegedur. Nu au făcut deplasarea Grecu şi Popliacă. „Se pare că am devenit naşii celor de la Odorhei. Am făcut o primă repriză excelentă, în care ne-a ieşit absolut totul şi după aceea totul a devenit o simplă formalitate. Am obţinut o victorie importantă şi sper s-o ţinem tot aşa”, ne-a declarat tehnicianul gălăţean. Celelalte rezultate ale etapei: CSM Focşani 2007 - Clujana Cluj Napoca 2-4, Spicom Sf. Gheorghe - Concordia Chiajna 3-2, Inter Teliu Braşov - Universitatea Alexandria 8-22, City'us Tg. Mureş - KSE Tg. Secuiesc 10-3. După două runde, United se află pe locul II în clasament, la egalitate de puncte cu liderul City'us Tg. Mureş. Etapa viitoare, trupa lui David Asandei va juca pe teren propriu cu Inter Teliu Braşov (2 octombrie, sala Siderurgistul, ora 16.30).