20 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a pierdut dramatic de două ori la Miercurea Ciuc

La începutul acestei săptămâni a debutat în sala sporturilor din Miercurea Ciuc finala Ligii 1 la futsal dintre Imperial Wet şi United Galaţi. Partida de luni a fost pe muchie de cuţit cu un nivel tehnico-tactic ridicat. Echipa gălăţeană condusă de Florin Ignat şi-a surprins adversara cu un joc agresiv şi un pressing avansat, a deschis scorul repede prin Borges pentru ca la debutul celei de-a doua reprize, Cireş după o pasă a lui Laşcu să dubleze avantajul. Ciucanii au revenit cu mult noroc şi au restabilit egalitatea. Vicecampioana României a marcat prin Araujo şi a trecut încă odată în avantaj pe tabelă, dar Imperial a restabilit egalitatea şi a împins meciul în prelungiri. Cele două redute au rezistat şi s-a ajuns la penaltiuri de departajare, suspansul a continuat după câte o primă ratare, fiecare a transformat câte trei pentru ca Zeiţa Fortuna să surâdă în cele din urmă gazdelor. Rezultat final: Imperial - United 7-6 după penaltiuri (3-3).
Partida de marţi a avut un scenariu diferit la început. Ciucanii au marcat primii şi au condus chiar cu 3-0 pe finalul primei reprize. Gălăţenii nu au renunţat, au revenit spectaculos, au marcat prin Ignat şi Crăciun şi apoi au irosit câteva oportunităţi de egalare, cea mai mare în ultima secundă când un jucător de la Imperial a salvat de pe linia porţii. Echipa din Ciuc a câştigat din nou la limită, scor: 3-2 şi conduce cu 2-0 la general. Finala se va muta la Galaţi, meciul 3 este programat pe 19 mai în sala Dunărea, de la ora 18:45. În cazul unei victorii gălăţene, pe 20 mai se va disputa meciul 4 de la aceeaşi oră şi în aceeaşi locaţie.

Sursa foto: Sportul Ilustrat