26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United a primit interzis la titlu

Marţi seara în sala Polivalentă Dunărea a avut loc episodul 4 al finalei Ligii 1 la futsal dintre United Galaţi şi Imperial Wet Miercurea Ciuc. O dispută interesantă la fel cum au fost toate duelurile dintre cele mai bune echipe din România. După victoria extraordinară din ziua precedentă, formaţia gălăţeană şi-a dorit foarte mult să câştige din nou ca să împingă finala în decisiv. Ciucanii au deschis prin Rakici, dar după doar patru secunde Laşcu a egalat pentru ca tot el să reuşească dubla pe finalul primei reprize. United a intrat în avantaj la vestiare, scor: 2-1. Aşa cum a făcut şi la meciul anterior, antrenorul oaspeţilor, Cosmin Gherman, a jucat cu fly-golkeper şi Imperial a reuşit să egaleze după ce Rakici a transformat o lovitură de la 10 metri acordată pentru cel de-al 6-lea fault al echipei gălăţene. Cu câteva secunde înainte însă, Araujo a şutat spre poarta goală, dar mingea a trecut la o palmă de 3-1. S-a ajuns la prelungiri, spiritele s-au încins, inflamate de brigada de arbitri Ovidiu Curta - Tg. Mureş, Vlad Ciobanu - Iaşi cu câteva decizii care au iritat ambele tabere, publicul gălăţean a răbufnit, nervii au atins cote maxime, Imperial a fost echipa mai lucidă şi norocoasă, reuşind să câştige pentru a doua oară după executarea loviturilor de departajare. Rezultat final: United - Imperial 2-4 d.p. (2-2, 2-2, 2-1). Noua campioană a României este Imperial Wet Miercurea Ciuc, iar United trebuie să se mulţumească pentru a 7-a oară în istoria clubului şi a 3-a consecutivă cu medaliile de argint. Lotul vicecampioanei României sezonul 2018-2019: Wellington Nene, Păduraru - Burdujel, Cojoc, Laşcu, Araujo, Crăciun, Cireş, Borges, Mimi Stoica, Ignat, Tudose, Petică, Neto. Antrenor cu portarii: Alexandru Tănăsilă.

Sursa foto: Sportul Ilustrat