29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United, pe podium în campionat

Cel de-al treilea turneu al Ligii 1 la futsal s-a încheiat luni seara în sala sporturilor din Tg. Secuiesc. În ultima partidă, campioana României a întâlnit KSE Tg. Secuiesc. Gazdele au jucat cu multă ambiţie, dar au profitat la maxim şi de forma slabă a portarului Neacşu. Echilibrul pe tabela de marcaj s-a menţinut până în ultimul minut al primei reprize când golgeterul tigrilor Crăciun a stabilit scorul pauzei cu o dublă: 6-4. KSE a marcat prima şi în repriza a doua, dar United a apăsat pedala de acceleraţie până la fund, a mai înscris de opt ori şi a obţinut încă o victorie scontată.
„Suntem în grafic, am câştigat cele două meciuri pe care le-am disputat, sunt mulţumit, am marcat 25 goluri, dar am primit cam multe, poarta nu prea ne-a ajutat. Una peste alta au fost două repetiţii bune pentru debutul nostru din Liga Campionilor”, ne-a declarat antrenorul-jucător Florin Ignat. Rezultat final: KSE Tg. Secuiesc - United Galaţi 5-14 (4-6). Au marcat pentru echipa gălăţeană: Araujo 4 goluri, Tacot 4 g, O.Cireş 2 g, Petică, Crăciun 2 g, Crişan. Lotul United: Neacşu, Păduraru - Burdujel, Tacot, Crăciun, O.Cireş, Araujo, Ignat, Crişan, Petică, Arhire, A.Cireş. Au absentat: Dinicuţă, Boşneagă, ambii testaţi pozitiv la Covid-19 şi Cojocaru, cu test neconcludent.
United ocupă locul 3 în clasament cu 16 puncte din 7 partide. Primul loc este ocupat de Autobergamo Deva 23 p - 9 meciuri, iar pe locul 2 se poziţionează Imperial WET Miercurea Ciuc 19 p - 7 meciuri. Ultimul turneu din acest an din campionatul intern va avea loc în perioada 12-14 decembrie în sala Polivalentă Dunărea. United va juca cu: Imperial WET, Luceafărul Buzău şi Autobergamo.