O victorie de palmares pentru rugbiştii de la CSM Galaţi

La sfârşitul săptămânii trecute s-a tras linie în Divizia Naţională de Seniori la rugbi. Stadionul Municipal - Gloria a găzduit partida CSM Galaţi - RC Bârlad, manşa retur din finala mică. După ce au pierdut în tur la 20 de puncte diferenţă, echipa gălăţeană antrenată de Marius Secuianu şi Dănuţ Vlismas au încercat imposibilul, au avut un vreo 15 minute fulminante în prima repriză, conducând cu 19-0 la un moment dat. Bârlădenii au dezgheţat tabela până la pauză, iar apoi împinşi de la spate şi de arbitri care nu au judecat cu aceeaşi unitate de măsură anumite faze, au avut nervii tari şi au revenit pe tabelă.
Gălăţenii au obţinut o victorie de palmares, iar medaliile de bronz au luat drumul Bârladului. Rezultat final: CSM Galaţi - RC Bârlad 22-19 (19-3). Pentru echipa noastră au marcat: Giuşcă, Bulearcă, Ungureanu, câte un eseu; Bisceanu, 2 transformări. XV-le de start pentru echipa gălăţeană: Cosmiuc, Frăţilă, Badea, Prunaru, Bisceanu, Partenie, Cocîrlă, Dănăilă, Bulearcă, J.Don, Spătărescu, Giuşcă, Dinu, Cotici, Cangea. Rezerve: Ed.Don, Grigore, Manolachi, Donosă, Lăcătuş, Mocanu, Trandafir, Ungureanu.