24 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Vicecampionii de la CSM Galaţi au smuls un punct în fieful Coronei şi păstrează fotoliul de lider

Patinoarul Olimpic din Braşov a găzduit luni seara primul duel din acest sezon al Ligii Naţionale de Hochei pe gheaţă dintre CSM Corona şi CSM Galaţi, o reeditare a ultimei finale. Prima repriză a fost albă, fără gol chiar dacă gălăţenii au avut mai multe şuturi la poartă decât adversarii lor. Echipa gălăţeană antrenată de Vadim Şhacraichuk şi Cornel Chiriţă a deschis scorul prin Adrian Irimia ajutat de Machela şi Hildebrand, dar braşovenii au replicat şi au încheiat repriza în avantaj, profitând de o superioritate numerică. Partida s-a menţinut echilibrată şi Nagy cu sprijinul coechipierilor Zabludovschi şi Kyrychenko a egalat şi a împins meciul în overtime. În cele cinci minute suplimentare nu s-a întâmplat nimic şi pentru stabilirea învingătoarei s-au executat şuturi de penalitate. O loterie la care CSM Galaţi a avut un număr câştigător 25 Shachov faţă de două braşovene şi au trebuit să se recunoască învinşi. Rezultat final: CSM Corona Braşov - CSM Galaţi 3-2 după şuturi penalitate (0-0, 2-1, 0-1, 0-0, 1-0). CSM Galaţi se menţine neînvinsă în fotoliul de lider cu 22 puncte. De remarcat şi faptul că Top 5 marcatori este în exclusivitate CSMG: 1. Neznamov 29 puncte: 10 goluri şi 19 assists, 2. Paior 24 p (10+14), 3-4. Zabludovski 18 p (7+11), Irimia 18 p (7+11), 5.Mihail Rybalko 16 p (5+11).

Sursa foto: Sportul Ilustrat