03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Voleibalistele de la CSU nu glumesc şi s-au instalat în fotoliul de lider

Divizia A2 la volei feminin a programat sâmbătă partidele celei de-a doua etape. CSU Galaţi, echipă care activează în seria Est, a jucat în deplasare cu SCM Piteşti. Fetele pregătite de Ileana Berdilă, după ce şi-au făcut încălzirea în prima etapă cu junioarele de la CSS Pro Volei Botoşani, au demonstrat că pot face faţă cu brio şi unui adversar mai bine cotat, reuşind să obţină a doua victorie consecutivă din acest sezon. „Am avut un meci greu, cu o echipă bună. Primul set a fost dramatic, Piteştiul a condus cu 24-17, dar am reuşit să ne adunăm şi să câştigăm nouă mingi consecutive. Efortul şi-a pus amprenta şi setul doi a fost adjudecat clar de gazde. A fost ultima lor zvâcnire pentru că apoi noi ne-am făcut jocul după cum ne-am planificat şi am obţinut o victorie importantă pentru configuraţia de la sfârşitul sezonului regulat”, ne-a declarat antrenoarea Ileana Berdilă. Rezultat final: SCM Piteşti - CSU Galaţi 1-3 (-24, 12, -17, -13). Echipa gălăţeană a folosit formula: Andreea Niculcea, Mirela Bobaru, Irina Todaşcă, Bianca Rusu, Roxana Petre, Ioana Stoica, Mihaela Brazdeş - libero. Au mai evoluat: Violeta Stan - libero şi Ştefania Mocanu. CSU are maxim de puncte şi conduce clasamentul din seria Est. Etapa viitoare se va disputa derbiul CSU Galaţi - Ştiinţa Miroslava Iaşi.