19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
A doua încercare a fost cu noroc: CS Universitatea Dunărea de Jos a promovat în Liga a 3-a

Sâmbătă au fost stabilite echipele care au promovat în eşalonul trei al fotbalului din România. Campioana Galaţiului, CS Universitatea Dunărea de Jos a disputat manşa retur a barajului cu Team Săgeata din Buzău. Gazdele au ţinut pasul doar în prima repriză după care studenţii pregătiţi de profesorul Cătălin Savu ajutat de Gheorghiţă Popa, cu o pregătire fizică superioară, au apăsat pedala de acceleraţie şi s-au impus cu scor de forfait: 3-0 graţie reuşitelor lui: Gheorghiţă 2 goluri, unul din penalti, care şi-a făcut un frumos cadou cu ocazia zilei de naştere şi Frunză.
"După meciul tur, de la Galaţi, eram cel mai optimist că vom promova, uitaţi-vă la declaraţiile date. Am spus că sunt sigur că vom câştiga aici, la Săgeata. M-am bazat pe valoarea echipei, pe dorinţa lor de a nu mai rata un an, şi s-a văzut asta în teren. Am fost net superiori în dubla manşă. Fără acea greşeală din finalul jocului de la Galaţi, care se întâmplă, s-a întâmplat şi la Campionate Mondiale, în Liga Campionilor, eram promovaţi după meciul tur. Victoria este cu atât mai frumoasă cu cât am luptat în ambele partide, îi felicit pe băieţi pentru dăruire şi pentru ambiţia de care au dat dovadă, sunt ferm convins că vom face o figură frumoasă şi în Liga a III-a. Nu a fost un meci uşor, am fost înainte şi am văzut terenul, i-am văzut cum joacă, l-au micşorat special, este o echipă masivă, care se bazează pe fazele fixe, dar am stat foarte bine în teren, le-am citit perfect jocul după meciul tur şi ştiam că în mod normal nu aveam cum să pierdem astăzi. Valoarea jucătorilor, şi în special pregătirea fizică, au făcut să ne desprindem în repriza a doua. Cât au ţinut şi gazdele, o repriză, vreau să spun că meciul a fost echilibrat, dar în momentul în care a început repriza a doua au căzut, iar pregătirea noastră şi-a spus cuvântul", a declarat la final profesorul Cătălin Savu, antrenorul studenţilor gălăţeni.
Cu 5-1 la general, CS Universitatea Dunărea de Jos, reuşeşte la a doua încercare promovarea în Liga a 3-a.

Sursa foto: Sportul Ilustrat