29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Baschetbaliştii de la CSM Galaţi, la o victorie de semifinale

Sala sporturilor Dunărea a găzduit luni seara episodul 3 din sferturile de finală play-out Liga Naţională de Baschet Masculin Getica 95, dintre CSM Galaţi şi CSM Tg.Jiu. Formaţia gălăţeană antrenată de Florin Nini şi Cătălin Ştefănescu a intrat foarte motivată pe parchet, a reuşit fără îndoială cea mai bună prestaţie din acest sezon şi a obţinut o victorie foarte importantă. CSM Galaţi a condus ostilităţile de la început şi a încheiat primul sfert cu 31-16 pe tabelă. La pauza mare avantajul a crescut deja la 21 de puncte, oaspeţii au încercat să revină, dar nu au reuşit decât să limiteze proporţiile înfrângerii. Rezultat final: CSM Galaţi - CSM Tg.Jiu 87-71 (31-16, 26-20, 10-14, 20-21). Lotul aliniat de echipa gălăţeană: Planutis 11 puncte, 2 recuperări, o pasă decisivă, o intercepţie; Nelson (22 p, 2, 0, 3); Calenic (12 p, 7, 1, 0); Ciotlăuş (6 p, 10, 2, 0); Razdevsek (13 p, 3, 0, 0); Tate (5 p, 6, 7, 0); Johnson (16 p, 3, 1, 1); Berca (0, 0, 1, 0); Ştefanache; Gherman (0 p, 2, 3, 0); Răducan (2 p, 0, 0, 1); Păduraru (0, 0, 1, 0). CSM Galaţi conduce cu 2-1 la general şi mai are nevoie de o victorie pentru a se califica în semifinale şi a-şi asigura prezenţa şi în sezonul viitor în Liga Naţională.