27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Ce victorie, ce atmosferă! Oţelul a învins entuziasmant Steaua

Aproximativ 10.000 de spectatori au fost prezenţi joi seara la partida SC Oţelul Galaţi - CSA Steaua Bucureşti din cea de-a doua etapă a play-off-ului Ligii a 2-a la fotbal. Fără managerul tehnic Dorinel Munteanu şi căpitanul Ghiocel, ambii suspendaţi şi amendaţi, Oţelul a strâns rândurile, roş-alb-albaştrii au intrat foarte motivaţi pe gazon şi împinşi de la spate de suporteri au reuşit o primă repriză de vis. Revenit ca titular, Fatai şi-a demonstrat odată în plus calităţile de golgeter şi a reuşit dubla, iar Ursu a urcat scorul la 3-0 încă din minutul 32. Roş-alb-albaştrii au intrat la vestiare cu trei goluri avantaj după ce şi-au sufocat adversarii. Repriza a doua a fost diametral opusă. Mai întâi, Fatai a irosit opurtunitatea să facă 4-0 şi cel mai probabil să închidă meciul. Certaţi zdravăn în pauză de antrenorul Daniel Opriţa, steliştii au revenit în forţă în primul sfert de oră din mitanul al doilea prin dubla internaţionalului Under 20, Bodişteanu. Partida s-a aprins, oţelarii conduşi de pe bancă de secundul Sorin Haraga au revenit la cârma meciului, au irosit două ocazii de gol prin Cîrjan şi Cisotti şi au tremurat în prelungiri când Dur-Bozoancă a salvat cele trei puncte de două ori în aceeaşi fază, mai întâi a respins în faţă lovitura liberă executată de Ad.Popa şi apoi l-a blocat pe Mihălescu. Fluierul final al centralului Fluerar, cu o manieră foarte ciudată de arbitraj a declanşat o bucurie imensă atât pe teren cât şi în tribune. Cu această victorie, scor final 3-2, Oţelul face un pas mare spre promovarea în Superligă. Formula folosită de echipa noastră: Dur-Bozoancă - Rus, Yabre, Sîrghi, Panait - Jardan (min.66 Zivulic), Neagu, Cisotti - Ursu (min.60 Nica), Fatai (min.60 Cîrjan), Mitoi (90+4 Scocîlcă). Oţelul îşi consolidează locul 3, loc promovabil, cu 39 puncte, la şapte lungimi de ocupanta locului 4, Dinamo, cu un meci mai puţin. Oţelarii vor juca runda viitoare, pe 7 aprilie, de la ora 20.30, în deplasare cu Dinamo.