03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a câştigat greu trei puncte, CSU Belor s-a revanşat sub Feleac

Divizia A1 la volei a programat în weekend primele partide din faza a doua. La masculin, în prima etapă din play-off, CSM Arcada a întâlnit vineri seara în sala Polivalentă Dunărea pe CSM Bucureşti, formaţie antrenată de gălăţeanul Marian Apostu. Trupa pregătită de Sergiu Stancu şi-a adjudecat destul de uşor primul act şi ne-a dat impresia că va obţine încă o victorie scurtă. Bucureştenii au revenit în forţă şi au restabilit egalitatea. Mai mult chiar, oaspeţii au condus ostilităţile şi în cel de-al treilea set când au condus cu 23-17. Bissette şi Borovnjak au readus echipa noastră în meci, dar toţi cei prezenţi am tremurat serios pentru că CSM Bucureşti a condus cu 24-23 şi a avut minge de 2-1 la seturi. Finalul a fost incendiar şi a ridicat publicul în picioare, Kullo a anulat mingea de set a oaspeţilor, iar Bissette a încheiat setul cu un atac şi un as. Bucureştenii s-au ţinut ca scaiul în continuare, dar în cele din urmă CSM Arcada şi-a continuat seria de victorii de trei puncte. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - CSM Bucureşti 3-1 (17, 23, 24, 24). Echipa gălăţeană a folosit formula: Sanderson 11 puncte, Mihalj 4 p, Kullo 9 p, Borovnjak 14 p, Bissette 18 p, Perez 2 p - Cabrera, libero. Au mai intrat: Cristudor, Terzic, Cuciureanu 3 p, Raici 5 p, Carrasco. Podiumul din play-off arată astfel: 1. ACS Volei Municipal Zalău 50 puncte, 2. SCM U Craiova 49 p, setaveraj: 53:17, 3. CSM Arcada Galaţi 49 p, setaveraj: 54:19. CSM Galaţi are o săptămână full cu două meciuri grele şi foarte importante: cu Dinamo, pe 27 martie la Bucureşti, şi cu liderul Zalău, pe 30 martie pe teren propriu.
Echipa feminină CSU Belor a jucat în deplasare cu U NTT Data Cluj în prima manşă a play-off-ului pentru locurile 7-8. Partida a fost dramatică ca evoluţie a scorului, fetele pregătite de Ileana Berdilă au condus cu 1-0, clujencele au revenit şi au trecut în avantaj cu 2-1 şi au avut o minge de meci cu 3-1. CSU a crezut în şansa ei până la capăt, a egalat şi apoi s-a impus în prelungiri şi în tie-break după ce clujencele au condus cu 5-1, 9-4 şi 11-7. Rezultat final: U NTT Data Cluj - CSU BELOR 2-3 (-20, 8, 19, -24, -14). Formula folosită: Anamaria Berdilă 16 puncte, Edina Selimovic 15 p, Elitsa Barakova 11 p, Elizaveta Suslova 10 p, Sydney Wilson 14 p, Ramona Postea 4 p - Violeta Stan, libero. A mai intrat Aria Andrievskaia 4 p. Manşa retur va avea loc în sala Dunărea pe 30 martie de la ora 12.00.

Sursa foto: Sportul Ilustrat