19 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Arcada a obţinut trei puncte în derbiul cu oltenii, CSU Hygienium s-a impus în minim de seturi în Capitală

Derbiul celei de-a 19-a etape din Divizia A1 la volei masculin s-a disputat sâmbătă la prânz în sala Polivalentă Dunărea între CSM Arcada Galaţi, locul 1 şi SCMU Craiova, locul 3. Campioana României din ultimele trei sezoane a pornit lansat şi şi-a adjudecat uşor primele două seturi. Bala, Sobirov, Raic &Co şi-au continuat marşul şi în setul trei când au condus aproape în permanenţă: 4-1, 6-3, 12-9, 15-12, 18-13, 20-15, 22-16, 23-19, 24-22, 25-24, au irosit patru mingi de 3-0, craiovenii au profitat, s-au agăţat şi şi-au adjudecat setul în prelungiri. Arbitrii ploieşteni Meşca şi Ştefurac şi-au dat în petec cu câteva decizii anapoda care au inflamat spiritele în ambele tabere. Setul patru a fost disputat, avantajul a alternat pe tabela de marcaj, echipa gălăţeană a condus până la punctul 16, Craiova a încercat să revină, a trecut în avantaj: 20-18, 21-20, 22-21 dar finalul a fost de partea campionilor, Rangel reuşind să încheie socotelile cu un atac surprinzător. „Întotdeauna partidele împotriva celor de la Craiova au fost partide grele, tensionate iar partida de azi nu a fost diferită. O victorie obţinută greu, dar o victorie care ne dă încredere pentru  partea ulterioară a campionatului”, ne-a declarat antrenorul Sergiu Stancu. Rezultat final: CSM Arcada Galaţi - SCMU Craiova 3-1 (20, 17, -28, 23). Antrenorul Sergiu Stancu a început cu formula: Rangel 8 puncte, Sestan 10 p, Sobirov 16 p, Raic 12 p, Bala 19 p, Talpă 2 p - Kantor, libero. Au mai jucat: Teleleu, Raţă , Butnaru, Magdaş 2 p, Toro. CSM Arcada continuă să ocupe fotoliul de lider cu 50 puncte.

A 11-a victorie din 12 meciuri

Divizia A2 la volei feminin a programat în weekend partidele celei de-a 12-a etape. În seria Est, CSU Hygienium s-a deplasat în Capitală unde a întâlnit pe CTF Mihai I. Gălăţencele pregătite de Ileana Berdilă şi Adriana Dudnic s-au impus uşor în primul set după care partida s-a echilibrat. Setul doi a fost dramatic, cele două echipe au mers cap la cap, bucureştencele au avut minge de 1-1 la seturi pe care au ratat-o, fetele de la CSU Hygienium au reuşit să treacă cu bine peste situaţiile dificile, s-au concentrat şi au obţinut încă o victorie în minim de seturi. Rezultat final: CTF Mihai I Bucureşti - CSU Hygienium Galaţi 0-3 (-15, -24, -22). Echipa gălăţeană a început cu formula: Anamaria Berdilă, Sorina Răileanu, Alexandra Iordache, Maria Vilău, Carolina Radu, Camelia Vasile - Minca Cristea, libero. Au mai jucat: Crina Arbunea, Ioana Ştefu, Maria Neacşu şi  Cristina Popoiu. După 12 etape, CSU Hygienium se menţine pe locul 2 în clasament cu 33 de puncte şi va juca etapa viitoare, pe 26 februarie în fieful liderului FC Argeş Volei Piteşti.

Sursa foto: Sportul Ilustrat