19 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au revenit pe locul patru

Patinoarul Olimpic din Braşov a găzduit în weekend dubla dintre Steaua Bucureşti şi CSM Galaţi din cadrul Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă. Prima partidă programată vineri seara a fost echilibrată şi cu o evoluţie interesantă a scorului. În prima treime nu s-a marcat, steliştii au deschis scorul prin gălăţeanul Irimia, CSM Galaţi a terminat în avantaj cea de-a doua repriză după reuşitele lui Mircea Constantin ajutat de Neznamov şi Kyrychenko şi Neznamov (Kyrychenko, M.Constantin). Dramatismul a atins cote maxime în ultima treime. Steaua a fructificat două superiorităţi numerice şi a trecut în avantaj dar finalul a aparţinut echipei pregătite de Vladimir Klinga şi Cornel Chiriţă, Kulikov a adus victoria cu o dublă. Rezultat final: Steaua Bucureşti - CSM Galaţi 3-4 (0-0, 1-2, 2-2).
Partida revanşă s-a disputat sâmbătă seara şi a fost la fel de interesantă ca cea din ziua anterioară. Steliştii au intrat foarte motivaţi pe gheaţă, au câştigat prima repriză cu 3-1 şi apoi s-au desprins, scor 5-2 la începutul ultimei reprize. CSM Galaţi a forţat revenirea, a marcat de două ori, a scos portarul şi a atacat pentru egalare dar Steaua a interceptat pucul şi a închis tabela. Rezultat final: Steaua Bucureşti - CSM Galaţi 6-4 (3-1, 1-1, 2-2). Pentru echipa antrenată de Vladimir Klinga şi Cornel Chiriţă au marcat: Kyrychenko, Makarov, M.Constantin şi Kulikov. CSM Galaţi ocupă locul 4 cu 34 de puncte şi va juca pe 25-26 februarie la Patinoarul Dunărea dubla cu Fenestela Braşov, ocupanta locului 5 cu 33 de puncte. Cele două echipe sunt în luptă directă pentru locul 4, ultimul care califică în play-off.