07 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSU Galaţi, locul 3, CSM Galaţi, locul 1 în eşalonul secund

Echipele gălăţene care ne reprezintă în Divizia A s-au grăbit să intre mai devreme în weekend şi au susţinut vineri meciurile din campionat. La sala Polivalentă Dunărea din oraşul nostru s-a disputat partida dintre echipele masculine CSU Galaţi şi Politehnica Iaşi. După cele petrecute în turul precedent la Iaşi când gazdele au făcut tot posibilul să câştige, se anunţa un duel tare al orgoliilor. Gălăţenii antrenaţi de Florin Andronic au intrat pe teren foarte motivaţi şi dornici să răzbune eşecul de la Iaşi. CSU a început cu viteza a 5-a şi a condus cu 7-0. Ieşenii au părut mai mult preocupaţi să-şi şicaneze adversarii, au protestat nejustificat la multe dintre deciziile arbitrilor şi au marcat primul gol abia în min.15. Partida a avut o stare de nervozitate ridicată, dar arbitrii vrânceni Drăghici şi Drăguţ au reuşit să tempereze ambele tabere, au dictat numai puţin de 30 de minute de eliminare, gălăţeanul Prună fiind descalificat în min.42 şi spiritele nu au explodat. Cea mai mare diferenţă înregistrată pe tabela de marcaj a fost de 10 goluri: 19-9 în min.35, 22-16 în min.41. La acest scor, ieşenii au izbutit o serie de patru goluri consecutive, dar soarta meciului fusese pecetluită. Rezultat final: CSU Galaţi - Politehnica Iaşi 29-22, la pauză 16-7. „Am vrut să dăm o palmă adversarilor pentru ce s-a întâmplat la Iaşi unde nu am fost lăsaţi să ne facem jocul obişnuit. Sunt mulţumit, este o victorie clară care ne consolidează locul 3 în clasament”, ne-a declarat antrenorul de la CSU, Florin Andronic. Lotul folosit: Fuică 15 intervenţii, Ungureanu - Mârşiu 5 goluri, Gheorghe, Ştoarfă, Prună 2 g, Lefter 4 g, Olaru 7 g, Bădărău 1 g, Frangulea 1 g, Aurică, Rotaru, Ionescu 1 g, Ionel 8 g, Simo. Echipa gălăţeană ocupă locul 3 cu 15 puncte şi va juca etapa viitoare, pe 1 martie pe terenul liderului CSU Suceava.

A 14-a victorie consecutivă

Campionatul feminin a programat confruntarea dintre HC Dunărea 2 Brăila şi CSM Galaţi. Totul a decurs conform aşteptărilor şi echipa gălăţeană a reuşit să mai obţină o victorie fără emoţii. „Un meci mai bun decât celelalte pe care le-am avut în acest an, în opinia mea Brăila este peste celelalte adversare din seria noastră. Am reuşit a 14-a victorie consecutivă, suntem în grafic şi mergem mai departe”, a precizat antrenoarea Alexandrina Soare. Rezultat final: Dunărea 2 - CSM Galaţi 21-29, la pauză: 9-16. Lotul echipei noastre: Emilia Anghel, Ana Maria Micu, Roxana Caragea - Cristina Gheorghe, Cristina Marcu, Abigail Vălean 4 g, Alexia Trofin 4 g, Cristina Andriţa 3 g, Daciana Balaban 1 g, Cătălina Cioaric 2 g, Lăcrămioara Cîlici 4 g, Alla Sheiko 2 g, Ana Maria Gogu, Raluca Tănasă 1 g, Cristina Clisu 4 g, Tamara Bokaric 4 g. CSM Galaţi conduce în clasament cu maxim de puncte, 42, şi va juca runda viitoare pe teren propriu cu Naţional Braşov.

Sursa foto: Sportul Ilustrat