26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
„Tigrii” de la United au fost învinşi în ultimul minut şi nu s-au calificat pentru Final Four

United şi-a propus să cucerească cele două trofee din sezonul 2019-2020 la futsal: Cupa României şi Liga 1, după ce ediţia trecută a fost finalistă în ambele. Din păcate, echipa gălăţeană l-a ratat pe primul după ce a părăsit sâmbătă după-amiază Cupa în faza sferturilor de finală. Oarecum ciudat, sorţii au programat devreme duelul tradiţional dintre United şi Imperial WET Miercurea Ciuc, fără îndoială cele mai bune echipe din România. Aşa cum ne aşteptam cu toţii, în faţa unei săli pline, cele două combatante au oferit un spectacol sportiv agreabil. Partida a fost pe muchie de cuţit, ciucanii au avut iniţiativa şi şi-au creat mai multe ocazii, dar gălăţenii au luptat exemplar, au acceptat dominarea şi au replicat pe contraatac. Prima repriză s-a încheiat nedecis. După pauză, oaspeţii au deschis scorul prin sârbul Rakic în min.28, dar gazdele nu s-au predat, au revenit şi au restabilit egalitatea prin Cireş bine servit la întâlnire de Laşcu. United a jucat sub presiunea celor 5 greşeli, două dintre faulturi fiind dictate foarte uşor şi cedat cu 73 de secunde înainte de final, Rakic a transformat lovitura de la 10 metri şi a adus calificarea celor de la Imperial WET în Final Four. Rezultat final: 1-2 (0-0). „Din păcate nu am reuşit să trecem mai departe să ajungem în Final Four. Dar, vă spun sincer, sunt mândru de această echipă care în condiţiile actuale a făcut prea mult. Trebuie să trecem şi peste asta, să mergem mai departe, ne rămâne să ne concentrăm pe campionat unde sperăm să ajungem în finală, după vom vedea ce va fi”, a declarat la finalul partidei antrenorul-jucător de la United, Florin Ignat. Formula de start a fost: Dinicuţă - Burdujel, Laşcu, Crăciun, Cireş. Linia a 2-a: Ignat, Stoica, Tacot, Obadă. Au mai intrat: Păduraru şi Crişan. La sfârşitul săptămânii se va relua Liga 1 cu faza a 2-a. Prima rundă din play-off programează partida Futsal Club Dunărea Călăraşi - United, pe 29 februarie, de la ora 16.00, în direct la Pro X.

Sursa foto: Sportul Ilustrat