29 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Două meciuri în trei zile! Oţelul vrea să lege victoriile

Oţelul a reuşit să spargă gheaţa în cea de-a 10-a etapă din Superligă, după un joc bun pe stadionul Ion Oblemenco, a spart ghinionul şi a obţinut prima victorie în faţa celor de la FC U Craiova 1948, scor 2-0 prin reuşitele lui Fatai şi Bodişteanu, care au intrat după pauză. „Încep prin a-mi felicita jucătorii pentru tot ce au făcut astăzi în teren. Pentru încrederea pe care au avut-o în ei personal şi în grup, în echipă. Toată lumea se întreba când vine prima victorie. Uitaţi că a venit astăzi pe un fond de joc bun. Atât în prima repriză, cât şi în a doua, chiar dacă adversarul nostru de astăzi a fost unul valoros, din punctul meu de vedere, cu jucători de calitate. A avut 2-3 ocazii în prima repriză, dar şi noi am avut foarte multă prezenţă în careul advers. Nu am avut inspiraţie să bage cineva mingea în poartă, fiindcă mingea a trecut de 3-4 ori prin faţa porţii. În repriza a doua cred că nu se pune semnul întrebării care a fost echipa mai bună. Eu cred că echipa noastră a mărit tempoul, a pus presiune pe adversar. Prin schimbările pe care le-am făcut am avut inspiraţie şi am câştigat acest joc important pentru noi. Teoretic am aşteptat 10 etape această victorie, dar ştiţi cu toţii că în cel puţin 3 sau 4 partide am condus, am luat gol pe final de joc, după minutul 85. Sigur, au fost greşelile noastre, de aceea am învăţat din greşeli”, a declarat Dorinel Munteanu. Oţelul a urcat pe locul 10 cu 11 puncte şi va juca runda viitoare, pe 29 septembrie, acasă cu Dinamo. Până atunci însă, oţelarii vor juca marţi, 26 septembrie, de la ora 16.15, în deplasare cu SCM Zalău în grupa Cupei României.