28 MARTIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Hocheiştii de la CSM Galaţi au învins la Gheorgheni şi au preluat fotoliul de lider în LNH

Marţi seara s-a disputat la Gheorgheni prima partidă din dubla ACSH Gheorgheni - CSM Galaţi. Aşa cum se anticipa, a fost un duel interesant, cu răsturnări de scor pe tabela de marcaj. Echipa gălăţeană a deschis scorul prin Nazarov ajutat de Constantin şi Raduly, dar gazdele au revenit, au marcat de două ori şi au câştigat prima repriză. Soarta confruntării s-a decis în partea a doua, CSM Galaţi s-a dezlănţuit şi a marcat de patru ori: Cherniuk 2 goluri din pasa lui Kyrychenko, respectiv Neznamov, Sursov (Constantin, Kyrychenko) şi Neznamov (Kyrychenko, Yemilianenko) faţă de ACSH Gheorgheni.
În ultima repriză, echipa gălăţeană condusă de Vladimir Klinga şi Cornel Chiriţă, s-a desprins la 7-3 după reuşitele lui Chernyuk ajutat de M.Constantin şi Kyrychenko asistat de Chernyuk, echipa gazdă a scos portarul, a forţat, dar nu a reuşit decât să limiteze proporţiile înfrângerii. Rezultat final: ACSH Gheorgheni - CSM Galaţi 5-7 (2-1, 1-4, 2-2). CSM Galaţi a urcat pe primul loc în Liga Naţională de Hochei pe Gheaţă cu 18 puncte din 7 meciuri. Podiumul este completat de Fenestela 15 p din 6 meciuri şi ACSH Gheorgheni 12 p - 5 meciuri. Partida revanşă s-a disputat miercuri după închiderea ediţiei.