03 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
LPS Galaţi a câştigat dubla cu vecinii de la CF Brăila

La sfârşitul săptămânii trecute au fost programate jocurile celei de-a VIII-a etape din cadrul Campionatului naţional rezervat juniorilor republicani. Derbiul seriei a III-a dintre Viitorul Constanţa şi Oţelul Galaţi a fost amânat pentru 21 noiembrie. În aceste condiţii, onoarea Galaţiului a fost salvată de cei de la LPS, care s-au impus clar pe Siderurgistul în faţa celor de la CF Brăila. La juniori A, liceenii noştrii antrenaţi de Florin Păunescu au câştigat cu 5-0, marcatori: Cazacu 3 şi Al. Lupu 2.

Colegii mai mici pregătiţi de Adrian Oprea nu s-au lăsat mai prejos şi au repetat scorul cu reuşitele lui: Târţâră 2, Petică, Iorguş şi Năstase. Tot pe teren propriu a evoluat şi FCM Dunărea care a întâlnit pe Unirea Slobozia. Oarecum surprinzător, oaspeţii au câştigat ambele jocuri: 2-5 (pentru gălăţeni au înscris: Petcu şi Moroşanu din penalti) respectiv 1-3 (Moroian). Stadionul Municipal din Tecuci a găzduit disputa dintre CSS din localitate şi LPS Focşani. La juniori mari a fost remiză, scor 1-1, după ce tecucenii au marcat prin Bulimar şi au fost egalaţi în cel de-al treilea minut de prelungiri iar la juniori mici focşănenii au câştigat cu scor de forfait 3-0. Cea mai bună clasare o are Oţelul, locul III cu 16 puncte (juniori A) respectiv locul II cu 18 p (juniori B). Etapa viitoare echipele gălăţene vor juca astfel: Oţelul - ASS Rm. Sărat, Farul Constanţa - LPS, Delta Tulcea - Dunărea şi FC Braşov - CSS Tecuci.