12 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
La omul sărac nici boii nu trag, spune un proverb de pe meleagurile mioritice. Fetele pregătite de Alexandrina Soare pare că s-au logodit cu ghinionul şi pentru a doua oară în acest an au pierdut la limită. Partida restanţă de la Baia Mare se anunţa una extrem de importantă mai ales pentru gazde, care aveau nevoie de victorie ca de aer pentru a fi scutite de emoţii. Arbitrii Harabagiu şi Stănescu au ştiut şi ei acest lucru şi în prima repriză au pus serios umărul prin nişte decizii hilare iar pe acest fond, băimărencele, care au evoluat cu multă ambiţie, s-au desprins la şase goluri. Un avantaj care s-a dovedit hotărâtor, în ciuda eforturilor din repriza a doua când fetele noastre au avut o revenire puternică, chiar au preluat conducerea dar într-un final incadescent au pierdut la limită, irosind o aruncare de la 7 metri cu 16 secunde înainte de fluierul final. „Un meci cu două reprize diametral opuse. În prima parte am avut parte de un arbitraj care ne-a dezavantajat clar, şi noi am intrat mai greu în meci, ceea ce le-a permis gazdelor să se distanţeze pe tabelă. Apoi, în partea a doua, fetele s-au mobilizat şi au început cursa de urmărire, dar din păcate la ultima fază am ratat o aruncare de la 7 metri, un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil faţă de cum au decurs ostilităţile”, ne-a declarat antrenoarea Alexandrina Soare. Rezultat final: HCM Baia Mare -HC OÞELUL 26-25 (15-9). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Cristina Bobeică, Ramona Ciontu - Cătălina Cioaric (8 goluri), Diana Druţu (5), Roxana Bodîrlău (4), Daciana Curtean (3), Nicoleta Tudor (2), Paula Pavăl (2), Manuela Manda (1), Maricica Trandafir. De remarcat că gazdele au beneficiat de 10 aruncări de la 7 metri iar Oţelul, doar de 2 (ambele ratate). Celelalte rezultate înregistrate miercuri: ASC Corona 2010 Braşov - CSM Bucureşti 37-28 şi U Jolidon Cluj -Oltchim Rm. Vâlcea 29-27. Următorul joc pentru oţelare se va disputa sâmbătă, de la ora 11.00, la Plopeni, cu CSM Ploieşti.