27 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Oţelul a început anul cu o remiză

Superliga s-a reluat. Oţelul a avut lovitura de începere la Voluntari şi s-a instalat în jumătatea adversă. La prima fază importantă, oţelarii lui Dorinel Muntenu au deschis scorul în min.11, Bodişteanu a executat un corner la colţul lung, iar Cisse şi-a valorificat alonja superioară şi cu o lovitură de cap a trimis în plasa porţii lui Vâlceanu. Maciel a trimis pe lângă poartă în min.18 din poziţie favorabilă. Ilfovenii au jucat apatic, iar portarul Relu Stoian a şomat în prima parte. Gazdele au beneficiat de primul corner abia în min.39. Gălăţenii au împins jocul şi Zivulic a trecut în două rânduri pe lângă gol pe finalul primei părţi. FC Voluntari a făcut trei schimbări la pauză şi în min.50 a avut prima oportunitate la şutul lui Boboc care a fost respins în extremis de Relu Stoian. Partida s-a încins după ce formaţia gazdă a primit un penalti anulat după intervenţia VAR, iar Oţelul a avut un gol anulat pe motiv de offside. În ultima jumătate, Dorinel Munteanu i-a introdus pe teren pe noii veniţi, Rušević şi Lameira. FC Voluntari a irosit două ocazii bune de egalare prin Nemec, la prima remarcându-se goalkeeper-ul Oţelului. Egalarea s-a restabilit în min.80 când Boboc a finalizat centrarea lui Carnat. Finalul s-a jucat pe contre, gazdele au fost mai periculoase, Ciobanu nu l-a putut învinge pe Stoian, iar în prelungiri Tănasă nu a ajuns la o centrare a lui Maciel. Oţelul a ratat victoria în penultimul minut de prelungiri când Lameira nu a găsit cea mai bună soluţie şi nu l-a putut învinge pe Fernandes.

CASETA TEHNICĂ

Scor: FC Voluntari - SC Oţelul 1-1 (0-1)/Stadion: Anghel Iordănescu Voluntari/Spectatori: 210.
Au marcat: Boboc (min.80), respectiv Cisse (min.11).
Formaţii: FC Voluntari: Fernandes - Jose Veiga (min.46 A.Ciobanu), Matricardi, Armaş - Boboc, Raţă, Crepulja, Doru Andrei (min.46 R.Popescu), Allji - Dumiter (min.46 Carnat), Nemec. Antrenor: Ilie Poenaru. Rezerve neutilizate: Vâlceanu - Voican, Droppa, D.Florea, Răduţ, Mustacă, Paz, Cocian/SC Oţelul Galaţi: Stoian - Zhelev, Cisse, Ghiocel, Silva - Cisotti (min.77 Jardan, min.90+2 Adăscăliţei), Zivulic, Teles (min.60 Lameira) - Maciel, Pop (min. 60 Rušević), Bodişteanu (min.77 Tănasă). Antrenor: Dorinel Munteanu. Rezerve neutilizate: Ursu - Jardan, Cîrjan, Fatai, Farcaş, Yabre, Lovric.
Cartonaşe galbene: Popescu, respectiv Teles, Rušević.
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei), A1: Artene Ovidiu (Vaslui), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău)/Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti), Asistent VAR: Demetrescu Iuliana Elena (Râmnicu Vâlcea).